Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.İMPLANT


İmplant Nedir?

Kaybedilen dişlerin yerine, ağız estetiğinin ve çiğneme fonksiyonunun geri kazanılması için çene kemiği içine yerleştirilen yapay diş köklerine “implant” denir. Diş hekimliğinde kullanılan “implantlar” vida veya silindirik şekillerdedir.İmplant Uygulaması

İmplant Neden Tercih Edilmelidir?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alan en doğal yapıdır. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere de dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.


İmplant Her Yaşta Uygulanabilir Mi?

İmplant kemik gelişimini tamamlamış, genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Kemik gelişimi genelde; kızlarda 16-17, erkeklerde 18 yaşlarında tamamlanır. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok ihtiyaç duyarlar.


                       


Kimler İmplant Kullanamaz?

Kontrol altında olmayan şeker hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, uzun süre kortizon tedavisi görmüş olanlar ve halen görmeye devam edenler implant yaptıramazlar.


Diş Hekimliğinde İmplantın Uygulanma Şekilleri: 


1- Tek diş eksikliklerinde implant uygulaması:

Özellikle estetiğin ön plana çıktığı üst ve alt çenenin ön bölgelerinde veya arka çiğneme bölgesinde çürük, travma (darbe) veya periodontal (dişeti problemi) nedenlerle diş kayıplarının yerine uygulaması çok fazla kullanılan ve hastaya da büyük bir avantaj sağlayan durumlardandır. Tek diş eksikliklerinde implant uygulaması yapılmayan hastalarda, diş eksikliğinin olduğu bölgenin önündeki ve arkasındaki dişler aşındırılarak konik bir şekil verilmektedir ve bunlardan destek alan bir porselen köprü yapılmaktadır.


 Tek Diş  Eksikliğinde  İmplant  Uygulaması


2- Arkası dişsiz sonlanan çenelerde implant uygulaması:

Zamanla çiğneme bölgesindeki dişlerin çoğu kaybedilince, arka bölgede köprü yapımına bile olanak sağlayacak diş mevcut olmadığından bu tip hastaların sabit bir protez kullanabilmeleri için dental implantlar gereklidir. Aksi takdirde oranın boş kalması hastaya çiğneme güçlüğü sağlayacağından hareketli bir protez tapılması gerekmektedir.

 

  
Arka Bölgede Birden Fazla Diş Eksikliğinde  İmplant Uygulaması  

3- Total dişsiz ( tüm dişlerini kaybetmiş) çenelerde implant uygulaması:

Tamamen dişsiz bir ağızda implant uygulaması ile kemik yeterli ise sabit bir protez yapmak için implant uygulaması yapılabilir. ( en az 5-6 adet implant) Çene kemiğinin yeterli hacimli olmadığı durumlarda veya anatomik oluşumlar izin vermediğinde (alt çene siniri- nervus alveolaris inferior veya üst çene bölgesinde sinüs varlığı) ön bölgelere uygulanan implantlar ile implant destekli hareketli bir protez uygulanabilir.

  

Altta Tüm Dişlerin Eksikliğinde İmplant Uygulaması

 

  

Üstte Tüm Dişlerin Eksikliğinde İmplant Uygulaması


4- Uzun dişsiz bölgelerde implant uygulaması:

Çok fazla yan yana bulunan dişini kaybetmiş hastalarda bu bölgenin önünde ve arkasında diş olsa bile buraya yapılan köprü ayakları çok fazla kuvvete maruz kalacağından yapılacak köprü uzun vadeli olmayacaktır. Bu yüzden implant uygulanarak daha başarılı ve uzun bir tedavi yapılabilir.

  
Üstte İmplanta Porselen Dişlerin Uygulanmış Hali

5- Ortodontik uygulamalarda dişlerin hareketini sağlamak için implant uygulaması:

Bazen dişlerin ortodontik hareket ile gömülebilmesi ve yeterli destek olmadığında ortodontik implantlar uygulanarak ortodonti tedavisi planlanabilir.İmplant
(Yapay Diş Kökü)

6- Çene-yüz protezlerine destek olarak uygulanan implantlar:

Büyük kazalar ve tümör operasyonlarından sonra bazı hastaların çene-yüz bölgesindeki dokular (göz, burun, çene, kulak gibi) ameliyat sırasında alınır. Bu durumlarda bu hastaların eksik dokularının yerine “epitez” ve “obturatör” denen protezler yapılabilir. Bunların tutuculuğunu sağlamak için de implant uygulamaları yapılabilir.


İmplant Destekli
Protez Dişler
 

İmplant Yapımı ve Bakımı

İmplant yapımı iki aşamadan oluşur. Birincisi cerrahi aşamadır. İmplant alt yepısı çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra 2 -6 hafta arasında bekleme süresi vardır. Bu sürede kemik ile implant arasına kemik oluşumu meydana gelir. Üst yapının yapılması ise bir hafta kadar süre alır.

İmplant yapımı ve sonrasında ağız bakımı eksiksiz ve hiç ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bu bakım kendi dişlerimiz için de gereklidir. Eğer yeterli temizlik yapılmazsa nasıl kendi dişlerimizi kaybediyoruz aynı şekilde implantımızı da kaybedebiliriz. İlk belirtiler diş etinde kızarıklık,şişlik,kanama ve kaşıntı ile başlar,kemik yıkımıyla birlikte implantın kaybına sebep olur.İmplant Uygulaması
 

İmplant Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ø  Operasyon sonrası kanamanın durdurulması için operasyon bölgesine gaz tampon konulmaktadır. Bu tampon 1 saat kadar orada tutulup sonra uzaklaştırılıp başka bir şey çok gerekmedikçe koyulmaması gereklidir.

Ø  Operasyon bölgesindeki dikiş bölgesinde besin artıkları birikebileceğinden oralara çok temiz bakılmalıdır, operasyondan 2 gün sonra temiz tutulması için gargara kullanılabilir.

Ø  Yara kenarlarından sızıntı şeklinde kanama normaldir.

Ø  Operasyon sonrası o bölgede şişme, ağız açmada güçlük ve sararma görülmesi normaldir. Bunları azaltmak için operasyonudan sonra 1 gün boyunca aralıklı bir şekilde buz uygulanmalıdır.

Ø  Beslenme şekli yara yerlerinin zedelenmemesi için ılık ve yumuşak gıdalarla olmalıdır.

Ø  Kesinlikle 1 hafta boyunca sigara, alkol ve gazlı içecek kullanımından kaçınılmalıdır.

Ø  Operasyon sahasındaki dikişler 1 hafta sonra alınmalıdır.

Ø  Kanama çok olmaması için yatarken ilk gün dik pozisyonda yatılmalıdır.

Ø  Kanamanın sızıntı değilde fazla olduğu durumlarda hekime başvurulmalıdır.

Ø  Kanama çok olmasın diye kan sulandırıcı kullanılıyorsa bunu vermiş olan doktorun bilgisi dahilinde birkaç gün bu ilaçlar kesilebilir.

Ø  Operasyon sonrası verilen antibiyotik ve ağrıkesici çok muntazamn ve saatinde kullanılmalıdır.

 

"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA