Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.PROTEZ


Protez (Takma) Diş Nedir?


Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine konan, kişinin çiğneme, estetik ve konuşma fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasını sağlayan yapay materyallere “protez diş” denir.

     Protez Dişler      


Protez Dişlerin Amacı Nedir?


Protez (takma) dişlerin amacı, kişinin kaybettiği çiğneme, estetik ve konuşma gibi fonksiyonlarını yeniden yerine getirmesini sağlamaktır. Böylece, kaybedilen ağız sağlığı yeniden kazandırılmış olduğu gibi, aynı zamanda da, toplum içinde yaşayan birey psikolojik açıdan da desteklenmiş ve yaşam kalitesi yükseltilmiş olur.


Protez Çeşitleri Nelerdir?


1- Sabit Protezler: Hastanın kendisinin çıkaramadığı, ağızda var olan diş veya dişlerin üzerine yapıştırılan protezlerdir

 

Ø  Kron Protezleri (Kaplamalar) : Yeterince diş desteği olmayan büyük bir dolguyu restore etmek, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek veya kırık, şekli bozuk veya rengi değişmiş dişlere yeniden estetik kazandırmak amacıyla, dişlerin üzerine uygulanan kaplamalardır.Tek Dişin Kaplanması


Ø  Köprü Protezleri: Herhangi bir nedenle kaybedilmiş olan diş veya dişlerin oluşturduğu boşluğun, iki tarafındaki dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.


  
    
      Köprü
 Üstü
 Protez


 Köprü
 Üstü
 Protez

Ø  İmplantüstü Protezler: Hastanın çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan (implant) destek alınarak yapılan kron veya köprü protezleridir.Sabit 
İmplant 
Üstü 
Protez

 

2- Hareketli Protezler: Sabit protez uygulanamayacak kadar çok diş eksikliklerinde uygulanan, hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği protezlerdir.

 

Ø  Total Protezler (Damak): Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanan, hastanın çene kemiği ve onu örten yumuşak dokudan destek alan protezlerdir. Total
Protez
(Damak)
 

Ø  Bölümlü (İskelet) Protezler: Ağızdaki dişlerin bir kısmının kaybedildiği durumlarda uygulanan, ağızda hala var olan dişlerden destek alınarak uygulanan protezlerdir. Bu dişlerden destek almak için ya metal kroşeler (kanca) kullanılır, ya da daha estetik bir görüntü sağlayan hassas bağlantılı (çıtçıtlı) protezler tercih edilir.


          Bölümlü Protezler     


Ø  Overdenture (implantüstü hareketli) Protezler: Çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardan (implant) destek alınarak yapılan hareketli protezlerdir.Protez Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Protezlerin günlük temizlik ve bakımının yapılması, estetik görünüm, dişetlerinin tahriş olmasının önlenmesi ve ağız kokusunun giderilmesi açısından önemlidir.

 

Sabit Protezlerde Temizlik ve Bakım :

Ø  Dişlerimizi günde en az 2 kez, özellikle kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce fırçalamalıyız.

Ø  Dişlerimizi günde en az 1 kez de diş ipiyle diş aralarını temizlemeliyiz.

Ø  Köprü protezlerinin altına sıkışabilecek yemek artıkları, dişeti iltihaplarına ve ağız kokusuna neden olacağından, özel olarak tasarlanmış olan diş ipleri ile köprü altları temizlenmelidir.

 

Hareketli Protezlerde Temizlik ve Bakım: 

Ø  Yemeklerden sonra protez çıkarılmalı, ağız çalkalanıp, protez yıkandıktan sonra geri takılmalıdır.

Ø  Protez, günde en az bir kez diş fırçasıyla, diş macunu veya protez bakım ürünleri kullanılarak fırçalanmalıdır.

Ø  Protez temizliğinde kesinlikle aşındırıcı tozlar veya sıvılar (çamaşır suyu) kullanılmamalıdır. Bu tip kimyasallar protezi çizip, bu çiziklerde yemek artıklarının toplanmasına ve renkleşmeye sebep olacağı gibi, kişinin de protez ağzında olduğu süre boyunca, bu kimyasalları solumasına da neden olacaktır.

Ø  Haftada bir kez, özel efervesan protez tabletleriyle, protezler temizlenmelidir.

Ø  Protezin içine işlemiş ve çıkarılamayan lekeler için diş hekimine başvurulmalıdır.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA