Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.DİŞ SÜRMESİ, PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ


Süt dişleri anne karnında 5 haftalıkken oluşmaya başlar. Bebeklerde ilk olarak 6-10. aylarda alt çenede ön bölgedeki kesici süt dişleri sürmeye başlar, hemen ardından üst çene ön bölgedeki kesici süt dişleri takip eder. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle değişiklik gösterir. Diş sürmesindeki gecikmeler genellikle beslenme ve genetik kaynaklıdır. Anne sütü alan çocuklarda süt dişlerinde sürme bozuklukları daha az gözükmektedir. Bir yaşına kadar gecikmeler normal kabul edilir. Bebeğiniz 1 yaşına bastığı halde ağzında dişi yoksa nedeninin araştırılması açısından bir diş hekimine götürmek gerekir.

Süt dişlerinin sürmesi 24 -30 aylar arasında tamamlanır. Süt dişleri tamamlanmış bir çocukta her bir çenede 10 adet olmak üzere toplam 20 adet diş bulunur.Süt Dişlerinin Sürmesi ve Düşmesi

DİŞ SÜRME (ÇIKARMA) BELİRTİLERİ


Ön keser dişler birçok zaman pat diye çıkıverir. Daha büyük olan azı dişi ve köpek dişleri çıkarken büyük ızdırap verir. Bebeğinizde dişler sürerken aşağıdaki belirtilerden biri ya da hepsi olabilir:

·         38˚C-39˚C civarında ateş görülebilir,

·         Bebeğiniz sinirli, uykusuz, huzursuz olabilir,

·         Dişetlerinde kızarıklık, kabarıklık olur,

·         Salyasında artış, iştah kaybı,

·         Durup dururken çığlık çığlığa ağlama,

·         Yanaklar kırmızı kırmızı olur, burun akar,

·         Kulaklarını çekiştirir,


DİŞ SÜRMEDE YAŞANABİLECEK PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ


·         Dişlerini kaşımasına yardımcı olabilecek galeta, çubuk kraker, küçük elma, küçük salatalık gibi besinler verebilirsiniz.

·         Bebeğiniz iştahsız olacağından, çeşitli unların karışımı galetaları siz de bebeğiniz için hazırlayabilirsiniz.

·         Dişetlerini rahatlatmak için buzdolabına konulabilen diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Jel dolgulu olanlar, dişetlerini irite etmeden rahatlatır. Diş kaşıyıcıyı bal, pekmez gibi tatlandırıcılara batırmadan temiz bir şekilde direk verebilirsiniz.     

·         Salya sürekli akıp durur. Siz salyayı silmek için durmadan bebeğinizin ağzını ve gıdığını temizlerseniz, sonuçta bebeğinizin çenesi ve gıdığı tahriş olabilir. Buralara koruyucu krem sürebilirsiniz.

·         Salyanın akması, bebeğinizin göğsünün ıslak kalmasına neden olur. Bazı bebekler önlük bağlatmaz. Önlüğünü tişörtünün altına, pamuklu kısmı bebeğinizin tenine değecek şekilde takarsanız göğsün kuru kalmasını sağlarsınız.

·         Temiz bir parmak yardımıyla diş çıkartma jelini özellikle azı dişleri çıkarken yemek öncesi dişin çıkacağı bölgeye küçük dairesel hareketler ile sürerseniz bebeğiniz rahat yemek yer.
·         Bebeğin jel sürümüne istekli olmaması halinde yatmadan önce parasetomol içeren bir ağrı kesici de rahatlamayı sağlar.

·         Çığlıklar atarak ağlama krizi yaşandığında, bebeğiniz kendini oradan oraya atıp çaresizlik içinde kaldığında bazen yapılacak en iyi şey ona sıkıca sarılmaktır. Bir şarkı veya bir ninni onu rahatlatır.

·         Sürme kisti de denilen dişlerin tam çıkmayı planladığı yerde mor görüntüler vardır. Bu morluk bir yere çarptığımızda kolumuzun morarması gibidir. Dişlerin sürmesinin gecikmesine neden olur. Bu nedenle küçük cerrahi müdahale gerektirebilirler. Bu müdahale gözünüzü korkutmasın. Küçük bir kesik ile dişin tepesi açılır.


KALICI DİŞLERİN SÜRMESİ


 
Altı yaşında süt azıların arkasından "altı yaş dişleri" dediğimiz daimi dişler sürmeye başlar. Bu dişler alt ve üst çenede sağlı sollu ikişer tane olmak üzere toplam dört tanedir. Genellikle süt dişi zannedildikleri için çürüdüklerinde tedavi edilmeyip çekilirler. Halbuki diş sistemi için çok önemli olan bu dişlerin çekilmesi dişlerde tedavisi çok zor olan çapraşıklıklara neden olur.


Süt dişleri 7-11 yaşlar arasında sallanır ve alttan gelen kalıcı dişler onların yerini alır.


12 yaşında 6 yaş dişlerinin arkasından 2. daimi büyük azılar çıkar. 6 yaş dişleri gibi bunlar da bir süt dişinin yerine sürmeyen dişlerdendir.BEBEĞİN DİŞLİ DOĞMASI

Bazen bebekler dişli doğabilir ya da doğumdan hemen sonra bebeklerde diş sürebilir. Bu dişler genellikle sallanan dişlerdir ve bebek yutabilir ya da nefes borusuna kaçabilir düşüncesiyle çekimi gerekir. Yaratacağı bir diğer problem de beslenme sırasında annenin göğüs ucunun tahriş olmasıdır. Böyle bir durumda bir diş hekiminin müdahalesi gerekir.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA