Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.ZİRKONYUM DİŞ


Zirkonyum Nedir? 


Zirkonyum ilk olarak 1789 yılında keşfedilen sıcaklığa ve korozyona karşı çok dirençli bir materyaldir. Eskiden porselen diş uygulamalarında dayanıklılık için metal bir yapı kullanılırdı. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları biliniyordu. Bu nedenle alternatif arayışlarının sonucu olarak daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyumun diş hekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması başlamış oldu.

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi ve alerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlar. Üstelik zirkonyum yüksek gerilme direncine sahip ve doku dostudur.


  
Zirkonyum Dişler  

 

Zirkonyum Diş Nerelerde Kullanılır?


Ø  Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb.) renkleşmelerde; kalıtsal yapı renkleşmelerinde

Ø  Dişlerinde çapraşıklık (Ortodontik) problemi olan hastalarda tel tedavisi alternatifi olarak

Ø  Lamine ile kapatılamayacak diş açıklığı olanlarda

Ø  Ağzında metal destekli köprü-kron(kaplama) olan kişilere

Ø  Komposit dolgularla düzelemeyecek kırık restorasyonlarında

Ø  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde

Ø  Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde

 

  
Zirkonyum Dişler  

    

Zirkonyum Dişlerin Yapım Aşaması


Birinci aşamada dişler kron yapımı için uygun kesimle hazırlanır, ölçü alınır.

İkinci aşama laboratuarda hazırlanan altyapı provayla diş eti uyumu kontrol edilir.

Son aşamada estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde bir ya da iki seans en başta karar verilen olması istenilen diş rengi ve şeklindeki hazırlanmış maketlerinizin dişlerinizin üzerindeki ve yüzünüze uyumu kontrol edilerek bitim aşamasına geçilir. Tüm bu işlemler ortalama 6-10 gün içerisinde tamamlanır.


              
                     

Zirkonyum Porselen Dişlerin Avantajları


Ø  Zirkonyum porselenler doğal diş minesi gibi yarı geçirgen özelliktedirler. Bundan dolayı bazı ışıkları yansıtıp bazılarını da absorbe ederler. Bu ışık geçirgenliği sayesinde özellikle ön bölgede doğal dişe en yakın görünüm elde edilir.

Ø  Çok iyi yapılmış olsa bile metal destekli porselenler, metal ve metal üzerine sürülen beyaz renkli örtücü malzemenin donuk ve yapay görüntüsünü yansıtır. Zirkonyum kronlar ise, doğal dişlerde olan ışık geçirgenliğine sahip oldukları için bir derinlik ve canlılık ortaya çıkar ve doğal dişe en yakın estetik görüntüyü sağlarlar.

Ø  Dişeti çekilmelerinde, metal destekli porselenler diş ile birleşen kısımlarda gri bir görüntü oluştururken zirkonyum porselenlerde dişetleri çekilse bile böyle bir görüntü oluşmaz.

Ø  Altyapıda metal kullanılmadığı için dişeti ile zirkonyum porselenlerin birleşim bölgesinde koyu renkli çizgiler oluşmaz.

Ø  Altyapıda metal kullanılmadığı için bazı metallere karşı (nikel vb.) alerji oluşma riski ortadan kalkar.

Ø  Sıcak ve soğuk hassasiyeti zirkonyum dişlerde görülmez.

Ø  Özel simanlarla yapıştırıldıkları için, üzerlerine geçirildikleri dişe daha iyi tutunurlar ve simanların özelliğinden dolayı renkleri daha doğal gözükür.

 

"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA