Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.DİŞ VE KALP RAHATSIZLIĞI İLİŞKİSİ

                

Ağız ve dişlerimiz beslenme işlevimizi gerçekleştirdiğimiz sindirim sisteminin başlangıç bölümünü oluştururlar. Ağız ve diş sağlığı yalnızca güzel bir gülümseme ve ağrısız sızısız dişler demek değildir.


          


İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ağız ve diş sağlığını önemsemeyenlerde kalp krizi riski, dişlerini günde iki kez fırçalayanlara oranla yüzde 70 daha fazla.


Londra Üniversitesi Koleji'nde sekiz yıl süren 11 binden fazla yetişkinle yapılan bir araştırmada 555 kalp ve damar rahatsızlığı ve 170 ölüm vakası görülmüştür. Araştırmada kan tahlillerine de yer veren bilim adamları dişlerini günde iki kez ve daha fazla fırçalayanların, fırçalamayanlara göre yüzde 70 daha az kalp rahatsızlığı riski taşıdıkları sonucuna vardı. Dişlerini fırçalamayanların kan tahlillerinde iltihaplanmalar da görüldü. Hekimlere göre sonuçlar ağız ve diş sağlığı ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.


          


Endokardit adı verilen kalp içi zarı iltihabının başlıca etkenin diş enfeksiyonları olduğu kesin olarak anlaşılmıştır. Diş enfeksiyonu, diş kökünün ucundaki enfekte alan perodontal cep veya yarım doldurulmuş bir kanal olabilir. Bu nedenle, böyle kalp hastalığı olanlarda bütün bu odakların ortadan kaldırılması zorunludur. Kalp hastalarının diş hekimini bilgilendirmeleri gerekir. Anestezik madde seçimi ona göre yapılır. Kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçlar alınıyorsa hekime danıştıktan sonra çekim yaptırılır. Endokardit ve kapak hastalığı olanlarda alınması gereken önlemler, bir girişimden önce antibiyotik verilmesi; müdahalenin yapılması ve sonra da bir süre ilaç alınması şeklindedir.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA